Mladi psihijatri

Članovi Sekcije mladih psihijatara Srbije mogu biti lekari na specijalizaciji iz psihijatrije ili specijalisti psihijatrije, psiholozi, socijalni radnici do 40 godina starosti ili do 5 godina specijalističkog staža za specijaliste sa prebivalištem u Srbiji.

Na e-adresu ups-spa@ups-spa.org možete poslati zahtev za članstvo odnosno obratiti se mailom nekom od članova izvršnog odbora koji će dalje sa vama proći proceduru verifikacije vašeg zvanja i popunjavanja pristupnice.

Predsednik

Potpresednik

Sekretar

Ciljevi sekcije

Osnovni ciljevi Sekcije su rad na stalnom stručnom i naučnom usavršavanju, kontinuirana razmena informacija, učešće u organizaciji edukacija i mogućnostima za razmenu iskustava mladih kolega u psihijatriji u našoj zemlji i u inostranstvu, učešće u istraživanjima u domenu edukacije i mentalnog zdravlja, kao i angažovanje u okviru aktivnosti međunarodnih psihijatrijskih organizacija.

Redovne aktivnosti

Redovno obaveštavanje članova putem e-mail-a i na sajtu Sekcije mladih psihijatara o domaćim i međunarodnim kongresima, školama, radionicama, seminarima kontinuirane medicinske edukacije, stipendijama i drugim mogućnostima za usavršavanje. Uključivanje Sekcije mladih psihijatara u organizaciju edukativnog programa za mlade psihijatre tokom glavnih psihijatrijskih skupova u zemlji.

Međunarodna saradnja:

• Sekcija je 2009. godine uključena u rad Saveta mladih psihijatara Svetske psihijatrijske
asocijacije (WPA Early Career Psychiatrists Council)
Više detalja ovde.
• Sekcija je 2010. godine, nakon ispunjenja uslova, stekla punopravno članstvo u Evropskoj
federaciji specijalizanata psihijatrije (European Federation of Psychiatric Trainees –
EFPT) na godišnjem Forumu u Dubrovniku.
Više detalja ovde.

Istraživanja i učešće u simpozijumima:

  • Članovi sekcije su uključeni Radne grupe pri Evropskoj federaciji specijalizanata psihijatrije (EFPT) i njihove projekte koji se tiču različitih aspekata specijalizacije iz psihijatrije.

 

  • Sprovedeno je istraživanje među specijalizantima psihijatrije na Medicinskom fakultetu u Beogradu vezano za razloge odabira psihijatrije kao profesije, kao i za stavove prema snagama i izazovima vezanim za aktuelni program specijalizacije; rezultati prezentovani na Forumima EFPT 2009. i 2010. godine.

 

  • U saradnji sa mladim psihijatrima Grčke i Rusije obavljeno je uporedno istraživanje vezano za programe specijalizacije u 13 zemalja Istočne Evrope i Balkana, rezultati su prezentovani u okviru simpozijuma „Psychiatric training in Eastern Europe and the Balkans: compatibility,
    exchange, evolution and modeling“, na II Kongresu Udruženja psihijatara Istočne Evrope i Balkana, u Moskvi, 2009. godine.

 

  • Iskustva iz naše zemlje Sekcija je prezentovala i na simpozijumu “Psychiatric reform and its implications in psychiatric education and training in South-Eastern Europe”, tokom Prve međunarodne konferencije specijalizanata u okviru nacionalnog psihijatrijskog sastanka Grčke, u Eratiniju, 2010. godine.

 

  • Članovi sekcije su uključeni u aktuelni projekat radne grupe za naučna istraživanja pri Evropskoj federaciji specijalizanata psihijatrije ““Second Victim” as a psychiatrist: the impact of patient’s suicide on Psychiatrists”, čiji će preliminarni rezultati biti predstavljeni posterom na 33. Kongresu Evropskog udruženja psihijatara 2025. godine.

 

 

Istraživanja i učešće u simpozijumima:

Sekcija je uključena u Radne grupe za naučna-istraživanja i za psihoterapiju pri Evropskoj federaciji specijalizanata psihijatrije (EFPT) i njihove projekte koji se tiču različitih aspekata specijalizacije iz psihijatrije.

Sprovedeno je istraživanje među specijalizantima psihijatrije na Medicinskom fakultetu u Beogradu vezano za razloge odabira psihijatrije kao profesije, kao i za stavove prema snagama i izazovima vezanim za aktuelni program specijalizacije; rezultati prezentovani na Forumima EFPT 2009. i 2010. godine.

 U saradnji sa mladim psihijatrima Grčke i Rusije obavljeno je uporedno istraživanje vezano za programe specijalizacije u 13 zemalja Istočne Evrope i Balkana, rezultati su prezentovani u okviru simpozijuma „Psychiatric training in Eastern Europe and the Balkans: compatibility, exchange, evolution and modeling“, na II Kongresu Udruženja psihijatara Istočne Evrope i Balkana, u Moskvi, 2009. godine.

 Iskustva iz naše zemlje Sekcija je prezentovala i na simpozijumu “Psychiatric reform and its implications in psychiatric education and training in South-Eastern Europe”, tokom Prve međunarodne konferencije specijalizanata u okviru nacionalnog psihijatrijskog sastanka Grčke, u Eratiniju, 2010. godine.

 

Novosti:

 Program za međunarodnu razmenu pri Evropskoj federaciji specijalizanata psihijatrije (EFPT) počeće sa radom od januara 2012. godine. Zemlje koje aktuelno nude boravke u svojim ustanovama su Hrvatska, Danska, Francuska, Irska, Portugalija, Španija i Velika Britanija, a kasnije će biti objavljene i ponude drugih zemalja. Prijavljivanje je dostupno i za specijalizante iz Srbije. Prijava kandidata za prvu fazu razmene (period januar-jul 2012. godine) je od 1. novembra do 15. decembra 2011. godine.

 

Spisak zemalja i ustanova preuzmite ovde

Formular za prijavu preuzmite ovde

Više informacija o Programu ovde Predji na drugi link

Novosti