Međunarodna saradnja

Saradnja sa Svetskim udruženjem psihijatara (World Psychiatric Association – WPA), Evropskim udruženjem psihijatara (European Psychiatric Association – EPA) i Udruženjem psihijatara istočne Evrope i Balkana (Psychiatric Association for Eastern Europe and the Balkans – PAEEB)

Udruženje psihijatara Srbije (UPS) je punopravni član WPAž i EPA čime aktivno doprinosi međunarodnoj akademskoj i stručnoj razmeni u oblasti psihijatrije. Predsednici UPS-a su od osnivanja učestvovali na svim kongresima Svetskog udruženja psihijatara i Evropskog udruženja psihijatara kao zvanični delegati. Posebno značajan doprinos međunarodnoj saradnji dala je UPS-a akademik prof. dr Dušica Lečić Toševski, počasna predsednica UPS-a, koja je obavljala funkciju zonalnog predstavnika i člana predsedništva WPA od 2005. do 2011. godine. Takođe je bila sekretar i predsednik Sekcije za preventivnu psihijatriju WPA, zamenik predsednika Radnog komiteta WPA i član više sekcija WPA. Njen doprinos prepoznat je i kroz titulu počasnog predsednika PAEEB-a. Članovi UPS su aktivni učesnici u EPA kao članovi Saveta i Komiteta za edukaciju kao i različitih sekcija udruženja. Pored toga, učestvovali su u ustraživanju o etičkim pitanjima u psihijatriji u evropskim zemljama u saradnji sa EPA. Takođe, EPA je podržala skupove UPS-a, doprinoseći kvalitetu i međunarodnoj saradnji.

 

Saradnja sa Svetskom zdravstvenom organizacijom – SZO (World Health Organization – WHO), Ujedinjenim nacijama – UN (United Nations) i nevladinim organizacijama
UPS tesno sarađuje sa međunarodnim organizacijama među kojima su Visoki Komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice (United Nations High Commissioner for Refugees – UNCHR), Međunarodni dečiji fond Ujedinjenih nacija (United Nations International Children’s Emergency Fund) i Svetska zdravstvena organizacija. Ova saradnja obuhvata niz značajnih inicijativa uključujući:

  • Projekat „Škole bez nasilja“ (UNICEF) – usmeren na prevenciju nasilja i zlostavljanja dece, s ciljem stvaranja sigurnijih obrazovnih okruženja.
  • Programi prevencije mentalnih poremećaja i unapređenja mentalnog zdravlja (SZO) – koji uključuju edukaciju stručnjaka, harmonizaciju sistema mentalne zaštite u regionu, razvoj modela zajedničke brige o mentalnom zdravlju i destigmatizaciju osoba sa mentalnim poremećajima.